VBCPS celebrates retirees at citywide dinner

Earlier this school year, seven Providence Elementary School staff members (Melissa Knight, Helen Ryan, Denise Adams, Ann Holcombe, Donna Roenker, Linda Seybold and Sarah Muth) announced their plans to retire and created “Farewell Tour” shirts to celebrate the milestone and their pride for working at Providence.

For the school division’s annual retirement dinner June 28, they had bigger plans. They were easy to spot at the opening reception with their blue “2018 Senior Class” sashes and tiaras that spelled “Retired” in rhinestones.

Along with their principal, Michael Taylor, they were among the guests at the school division’s annual retirement dinner, which celebrated the collective 8,760 years of service for 376 retirees. Employees who submitted their retirement notifications between May 1, 2017 and April 30, 2018 received invitations to the citywide celebration.

Employees with 40 or more years of service received special recognition at the event, including: Dennis Middleton, Sharon Thomas, Peggy Ricks, Edward Askew, Marilyn Jernigan, Kenneth Whitney, Jocelyn Barrington, Cheryll Martin and Michale Salmon.

See below for a list of retiring employees with 25 or more years of service (as of April 30) and visit the VBSchools Facebook page to see photos from the event.

46 Years of Service
Dennis A. Middleton, Supervisor, HVAC, Office of School Plant Services

45 Years of Service
Sharon Thomas, Instructional Specialist, Office of Programs for Exceptional Children

43 Years of Service
Peggy J. Ricks, Library Media Specialist, Tallwood High School

42 Years of Service
Edward L. Askew, Custodian III, Night, Office of Custodial Services
Marilyn P. Jernigan, Third Grade Teacher, Three Oaks Elementary School
Kenneth W. Whitney, General Maintenance Craftsman III, Office of School Plant Services

41 Years of Service
Jocelyn M. Barrington, Health & Physical Education Teacher, Princess Anne Middle School
Cheryll G. Martin, Psychologist, Office of Student Support Services
Michale Salmon, Cafeteria Manager II, Bayside Sixth Grade Campus

39 Years of Service
Floyd L. Beale, Custodian I, Night, Bayside Middle School
Larry M. Becker, German Teacher, Frank W. Cox High School

38 Years of Service
Jo H. Blackmon, Mathematics Teacher, Floyd E. Kellam High School
Katherine R. Everett, Principal, Lynnhaven Elementary School
Valerie A. Frederick, Gifted Resource Teacher, Rosemont Forest Elementary School
Barbara P. Messina, Gifted Resource Teacher, Creeds Elementary School
Sarah F. Muth, School Counselor, Providence Elementary School
Janet L. Peterson, English Teacher, Tallwood High School
John J. Reddy, General Maintenance Craftsman II, Office of School Plant Services
Evelyn N. Steckroth, Library Media Specialist, Renaissance Academy

37 Years of Service
Elizabeth A. Duffy, Special Education Teacher, Tallwood Elementary School
Cynthia E. Watrous, Fifth Grade Teacher, King’s Grant Elementary School

36 Years of Service
Sherry M. Kelly, Seventh Grade Teacher, Corporate Landing Middle School
Phyllis M. Lakey, Bus Driver, Office of Transportation Services
Stephen A. Newman, Health & Physical Education Teacher, Brandon Middle School
Barbara L. Sessoms, Principal, Linkhorn Park Elementary School
Naomi A. Spalding, Fourth Grade Teacher, Williams Elementary School
Patricia L. Weaver, Second Grade Teacher, Point O’View Elementary School

35 Years of Service
Roland Doan III, Science Teacher, Frank W. Cox High School
Marion A. Lewis, Custodian III, Head Night, Kempsville High School
Jill E. Simmelink, Physical Education Teacher, Linkhorn Park Elementary School
Tamara G. Smith, Drama Teacher, Floyd E. Kellam High School

34 Years of Service
Nancy A. Almer, Library Media Specialist, Brandon Middle School
Kimberly B. Dailey, Assistant Principal, Bayside Sixth Grade Campus
Renee M. Doheny, Title I Resource Teacher, Parkway Elementary School
Karen C. Gibson, Bus Driver, Office of Transportation Services
Birnie M. Pleasant, Health & Physical Education Teacher, Great Neck Middle School
Diana L. Sheppard, Cafeteria Manager I, Diamond Springs Elementary School
Martha W. Springstead, Music/Vocal Teacher, Landstown High School
Diane E. Uliana, Vocational Evaluator, Technical & Career Education Center
Edward J. Vinck, Science Teacher, Bayside High School

33 Years of Service
Susan E. Brittan, Sixth Grade Teacher, Landstown Middle School
Mitzy O. Cromwell, Library Media Specialist, Plaza Middle School
Katherine F. Geisaka, Art Teacher, Kempsville Elementary School
Karen A. Jordan-Bramble, Kindergarten Teacher, Woodstock Elementary School
Wendy M. Lewis, English Teacher, Kempsville High School
Lynne O. MacCall, Kindergarten Teacher, Thalia Elementary School
Vera A. McLauchlin, Social Studies Teacher, Frank W. Cox High School
Martha L. Roberts, Music/Vocal Teacher, Rosemont Forest Elementary School
Joan L. Rodgers, Speech Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Mary Ann D. Senecal, Title I Resource Teacher, Diamond Springs Elementary School
Carolyn J. Ward, Special Education Assistant, King’s Grant Elementary School

32 Years of Service
Ruth P. Adams, Marketing Education Teacher, Tallwood High School
Guy A. Collins, Plumbing Craftsman I, Office of School Plant Services
Priscilla R. Daughtry, Reading Specialist, Kempsville High School
Delois A. Etheridge, Bus Driver, Office of Transportation Services
Vickie J. Fleming, Second Grade Teacher, Thalia Elementary School
Camille G. Grabb, Reading Specialist, Old Donation School
Avery Gregory, Custodian III, Head Day, Luxford Elementary School
Tracey H. Halman, Second Grade Teacher, Trantwood Elementary School
Karen E. Hatfield, Visiting Teacher, Office of Student Support Services
Jessie M. Johnson, Custodian II, Head Night, Pembroke Meadows Elementary School
Brenda C. Lenhart, Speech Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Patricia H. McGloine, Social Studies Teacher, Princess Anne High School
Deborah A. McKenna, Seventh Grade Teacher, Landstown Middle School
Laura J. Roberts, Third Grade Teacher, Linkhorn Park Elementary School
Donna C. Roenker, Physical Education Teacher, Providence Elementary School
Dorothy C. Sawyer, Bus Driver, Office of Transportation Services
Gerald Scales, Art Teacher, Centerville Elementary School

31 Years of Service
Joseph V. Alfonsi, Sixth Grade Teacher, Kempsville Middle School
Suzanne S. Andleton, Art Teacher, Landstown High School
Gail P. Cuthbertson, Orthopedic Impairment Teacher, Office of Programs for Exceptional Children
Elaine P. Denson, Assistant Principal, Princess Anne High School
Marilyn B. Draughon, School Counselor, Red Mill Elementary School
Judith D. Ferebee, Special Education Teacher, Landstown Elementary School
Cynthia A. Forbes, Music/Vocal Teacher, Frank W. Cox High School
Richard A. Harris Jr., Custodian IV, Head Day, Princess Anne Middle School
Jerril F. Killmeyer, Physical Education Teacher, Princess Anne Elementary School
Frank G. McKenna, Program Compliance Support Teacher, Office of Programs for Exceptional Children
Sarah P. Moore, Financial Management Specialist, Department of Budget & Finance
Mellina B. Owens, Bus Driver, Office of Transportation Services
Karen Y. Riddick, Second Grade Teacher, Lynnhaven Elementary School
Harold D. Rutherford, Fleet Technician II, Office of Transportation Services
Pamela L. Sadler, Cafeteria Assistant, Salem High School
Diana L. Scofield, Science Teacher, Bayside High School
Louis A. Tarabick Jr., Band Instructor, Plaza Middle School
Susana L. Wong, Mathematics Teacher, Tallwood High School

30 Years of Service
Lisa R. Amos, Eighth Grade Teacher, Bayside Middle School
Barbara A. Blair, School Office Associate II, Bayside Sixth Grade Campus
Stacy R. Brown, Fourth Grade Teacher, Red Mill Elementary School
Sandra M. Childress, Executive Office Associate I, Department of Budget & Finance
Karen L. Collins, Mathematics Teacher, Landstown High School
Sandra B. Crowder, English Teacher, Princess Anne High School
James K. Denson, Social Studies Teacher, First Colonial High School
April B. Ewell, Custodian I, Night, Frank W. Cox High School
Kenneth J. Fabian, Science Teacher, Salem High School
Robert S. Foxwell, Special Education Assistant, Floyd E. Kellam High School
Denise A. Freshwater, Kindergarten Assistant, Holland Elementary School
Lynn L. Hammond, School Office Associate II,Technical & Career Education Center
Rita K. Hooper, Library Media Assistant, Windsor Woods Elementary School
Lori A. Horner, Second Grade Teacher, Lynnhaven Elementary School
John H. Jordan, Custodian I, Night, Kingston Elementary School
Melissa M. Knight, Gifted Resource Teacher, Providence Elementary School
Lauren J. Knott, Health & Physical Education Teacher, Kempsville High School
Beth F. Lantz, Reading Specialist, W. T. Cooke Elementary School
Rita A. Rendon, Library Media Assistant, Linkhorn Park Elementary School
Susan S. Richardson, Art Teacher, Woodstock Elementary School
Kimberly H. Robillard, Eighth Grade Teacher, Salem Middle School
Helen C. Ryan, Art Teacher, Providence Elementary School
Colleen M. Shorts, Transportation Dispatcher, Office of Transportation Services
Paula M. Stone, Science Teacher, Landstown High School
Vicki L. Timmerman, Mathematics Teacher, Princess Anne High School
Patricia T. Wilson, Cafeteria Assistant, Kempsville Middle School
Linda P. Wormley, Assistant Principal, Larkspur Middle School

29 Years of Service
James L. Cooper, Custodian III, Head Day, Parkway Elementary School
Susan A. Cotthaus, General Assistant, Glenwood Elementary School
Karen D. Curll, Workers Compensation Claims Analyst, Department of Budget & Finance
Kathleen D. Evans, Speech Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Brenda M. Fuller, Coordinator, Health & Phyiscal Education, Department of Teaching and Learning
Carolyn L. Long, Bus Driver, Office of Transportation Services
Elizabeth D. Panchik, English Language Learner, Williams Elementary School
Linda L. Sidone, Principal, Three Oaks Elementary School
Pat L. Snowden, Custodian II, Night, Floyd E. Kellam High School
William D. Torbush, Business Education Teacher, Floyd E. Kellam High School
Darnell Wilson, Custodian III, Head Day, Bayside Sixth Grade Campus

28 Years of Service
Joseph H. Andreana, Second Grade Teacher, Corporate Landing Elementary School
Barbara A. Augustine, Distance Learning Assistant, Plaza Middle School
Gregory S. Bernd, Keyboarding Teacher, Salem Middle School
Janice I. Blauert, School Counselor, Hermitage Elementary School
Marie K. Booz, Pre-Kindergarten Teacher, Trantwood Elementary School
Sharon K. Boudreau, Special Education Teacher, Princess Anne High School
Donna J. Conaway, First Grade Teacher, Landstown Elementary School
Kathryne G. Dungan, Fourth Grade Teacher, Trantwood Elementary School
Carmen F. Futrell, Art Teacher, Old Donation School
Marc A. German, HVAC Craftsman III, Office of School Plant Services
Shirley M. Haywood, Assistant Principal, Glenwood Elementary School
Joan A. Neely, Title I Resource Teacher, Birdneck Elementary School
Margaret M. Neumann, Network Technician I, Department of Technology
Rose L. O’Malley, Seventh Grade Teacher, Landstown Middle School
Vicki W. Pennington, Library Media Specialist, Green Run High School
Rhonda M. Rechkemmer, Library Media Specialist, Three Oaks Elementary School
Anne P. Slovic, School Counselor, Salem Elementary School
Susan C. Talley, Bus Driver, Office of Transportation Services
Stacey A. Will, Second Grade Teacher, W. T. Cooke Elementary School
Julie L. Williams, Bus Driver, Office of Transportation Services

27 Years of Service
Frances T. Banford, Library Media Assistant, Brandon Middle School
Hester C. Brinster, Library Media Assistant, Plaza Middle School
Karen L. Conner, Custodian I, Diamond Springs Elementary School
Janet L. Garner, Title I Assistant, Brookwood Elementary School
Deborah A. Gegner, Fourth Grade Teacher, Trantwood Elementary School
Wanda W. Johnson, Library Media Specialist, Malibu Elementary School
Patricia M. Lehner, Fourth Grade Teacher, Linkhorn Park Elementary School
Emma L. Mitchell, Custodian I, Pembroke Meadows Elementary School
Darren Sanders, ISS Coordinator, Larkspur Middle School
Jan M. Stallings, Special Education Teacher, Salem Middle School
Sara H. Wright, School Social Worker, Office of Student Support Services

26 Years of Service
Stefonia K. Alfonsi, Special Education Teacher, Landstown High School
Lisa B. Baar, Second Grade Teacher, Birdneck Elementary School
Mary Beth Carreiro, Second Grade Teacher, College Park Elementary School
Mark J. Girard, Social Studies Teacher, Frank W. Cox High School
Ann G. Holcombe, School Nurse, Providence Elementary School
Denise J. Holm, School Administrative Associate I, Glenwood Elementary School
Barbara D. Kennedy, Coordinator, Gifted Education, Office of Programs for Exceptional Children
Laura J. Lynch, Bus Driver, Office of Transportation Services
Brian K. Matney, Program Evaluation Specialist, Department of Planning, Innovation & Accountability
Michelle L. Reitz, School Administrative Associate I, New Castle Elementary School
Ginger H. Sybers, Kindergarten Teacher, Princess Anne Elementary School
Ellen E. Vinikoff, Keyboarding Teacher, Princess Anne Middle School
Alice F. Williams, Bus Assistant, Office of Transportation Services
Barbara J. Winn, Founding Head of School, Green Run Collegiate
Anne G. Wolcott, Coordinator, Fine Arts, Department of Teaching and Learning

25 Years of Service
Gail A. Bowden, Cafeteria Manager I, Luxford Elementary School
Charles L. Brown, Social Studies Teacher, Ocean Lakes High School
Robyn H. Cashwell, Fifth Grade Teacher, Arrowhead Elementary School
Paula J. Cason, Custodian IV, Head Day, Old Donation School
Marcos Christodonte, Eighth Grade Teacher, Landstown Middle School
Michele P. Clements, Fourth Grade Teacher, Parkway Elementary School
Sandra L. Doyle, Second Grade Teacher, Thalia Elementary School
Angela F. Dunkailo, Special Education Teacher, Princess Anne High School
Marguerite A. Foster, Speech Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Patricia M. Genova, Second Grade Teacher, Christopher Farms Elementary School
Denise Gillis, Cafeteria Assistant, Landstown High School
Nancy A. Hildebrandt, English as a Second Language Teacher, Adult Learning Center
Debra A. Keane, School Nurse, Office of Student Leadership
Andrea M. Lewis, School Social Worker, Office of Student Support Services
Clinton E. McNair, School Counselor, Independence Middle School
Barbara H. Powell, Specical Education Assistant, Hermitage Elementary School
Paula L. Raines, Testing Assessment Specialist, Office of Programs for Exceptional Children
Claye C. Rhea, Science Teacher, Frank W. Cox High School
Laverne C. Rollins, Security Assistant, Diamond Springs Elementary School
Diane Stubbs, Bus Assistant, Office of Transportation Services
Karen L. Trenton, Kindergarten Teacher, Thalia Elementary School
Jack A. Waagen, English Teacher, Tallwood High School
Patricia A. Williams, Kindergarten Teacher, Arrowhead Elementary School
Susan Wolfe, School Administrative Associate I, W. T. Cooke Elementary School

Tell your friends! FacebooktwittermailFacebooktwittermailFollow us! FacebooktwitteryoutubeinstagramFacebooktwitteryoutubeinstagram

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *