Division celebrates employees’ decades of service to VBCPS

Between the two of them, Donnie Parker and Dennis Middleton have 90 years of service to Virginia Beach City Public Schools (VBCPS). They were two of the more than 350 employees honored at the division’s “Celebration of Service,” a dinner hosted by the Department of Human Resources Jan. 25 to recognize staff members with 45, 40, 35, 30, 25 and 20 years of service to VBCPS.

Parker, now the night crew supervisor in the Office of School Plant Services, started working for VBCPS as an electrician in 1972. Middleton, now the HVAC supervisor in School Plant Services, remembers being one of only three employees in School Plant in 1974 and schools just beginning to get air conditioning.

After seeing decades of change and 45 years of service to the division, is retirement on the horizon?

“Maybe in a couple more years,” said Parker. “I might make it to 50 years. I don’t know. I love my job.”

For Middleton, the service awards dinner also served as a retirement celebration. “Tomorrow is my last day,” he said at the event. “I am going to miss the people a lot.”

Bus driver Margaret Moore, who has never missed a day of work, joined Middleton and Parker as honorees with 45 years of service. Another nine employees also were recognized for their 40 years with VBCPS.

See below for the names of the 357 employees recognized for their service to VBCPS, a combined total of 9,915 years. View more photos from the event on the VBSchools Facebook page.

 45 Years of Service
Dennis A. Middleton, Supervisor HVAC, Office of School Plant Services
Margaret J. Moore, Bus Driver, Office of Transportation Services
Donnie L. Parker, Supervisor Night Crew, Office of School Plant Services

40 Years of Service
Jocelyn M. Barrington, Health & Physical Education Teacher, Princess Anne Middle School
Douglas E. Clough, HVAC Craftsman III, Office of School Plant Services
Shirann C. Lewis, Senior Executive Director, Elementary Schools, Department of School Leadership
Cheryll G. Martin, Psychologist, Office of Student Support Services
Jeanette E. Owens, Financial Assistant, Office of School Plant Services
Delena B. Poe, Music/Vocal Teacher, Old Donation School
Richard M. Ponti, Director Safety & Loss Control, Office of Safety and Loss Control
Michale Salmon, Cafeteria Manager II, Bayside Sixth Grade Campus
Twylla J. Williams, Office Associate II, Office of Transportation Services

35 Years of Service
Emily M. Bellamy, Second Grade Teacher, Three Oaks Elementary School
Michael R. Benzel, Science Teacher, Floyd E. Kellam High School
Tammie L. Breslin, Financial Assistant, Office of Food Services
Irene K. Cashwell, Physical Education Teacher, Thalia Elementary School
Helen T. Cox, Coordinator International Baccalaureate, Princess Anne High School
Carolyn S. Dusenbury, Instructional Specialist, Department of Teaching and Learning
Jean M. Glendon, Special Education Teacher, Alanton Elementary School
Donna L. Hall, School-To-Work Transition Advisor, Technical and Career Education Center
Jane W. Hines, Second Grade Teacher, Lynnhaven Elementary School
Sherry M. Kelly, Seventh Grade Teacher, Corporate Landing Middle School
Douglas S. Lighthart, School Counselor, Strawbridge Elementary School
Daniel J. McCombs, HVAC Craftsman I, Office of School Plant Services
Lou Ann M. Meade, Keyboarding Teacher, Great Neck Middle School
Stephen A. Newman, Health & Physical Education Teacher, Brandon Middle School
Celeste M. O’Neal, Health & Physical Education Teacher, Plaza Middle School
Sandy R. Porter, Bus Driver, Office of Transportation Services
Janet G. Pugh, Teen Living Teacher, Corporate Landing Middle School
Rosemarie Rogers, Family & Consumer Science Teacher, Princess Anne High School
Barbara L. Sessoms, Principal, Linkhorn Park Elementary School
Teresa L. Slocum, Administrative Office Associate II, Office of Distribution Services
Eugene F. Soltner, Principal, Great Neck Middle School
Cheryl A. Staat, School Office Associate II, Salem High School
Dolly V. Sturgis, School Administrative Associate II, First Colonial High School
Patricia L. Weaver, Second Grade Teacher, Point O’View Elementary School

30 Years of Service
Robyn D. Alexander, Music/Vocal Teacher, Creeds Elementary School
Joseph V. Alfonsi, Sixth Grade Teacher, Kempsville Middle School
Brian D. Allard, Science Teacher, Frank W. Cox High School
Suzanne S. Andleton, Art Teacher, Landstown High School
Carlton R. Baker, General Maintenance Craftsman II, Office of Custodial Services
Brian S. Baxter, Director Distribution Services, Office of Distribution Services
Margaret R. Boone, School Office Associate II, Bayside Middle School
Marion F. Broglie, Social Studies Teacher, Landstown High School
Angeline D. Brown, Library Media Specialist, Pembroke Meadows Elementary School
Sandra R. Burr, Art Teacher, Shelton Park Elementary School
Anita D. Carlucci, Title I Resource Teacher, Brookwood Elementary School
Brenda D. Carver, School Office Associate II, Princess Anne High School
Shirley H. Charlton, Bus Driver – Special Education, Office of Transportation Services
Michael A. Chesson, Science Teacher, Kempsville High School
Sandra M. Childress, Executive Office Associate I, Department of Budget & Finance
Luann Cieri, Cafeteria Assistant, Princess Anne Middle School
Karen L. Clevinger, Fourth Grade Teacher, North Landing Elementary School
Tracy J. Coffin, Third Grade Teacher, North Landing Elementary School
Angela K. Cole, Eighth Grade Teacher, Princess Anne Middle School
Richard A. Cook, Network Technician II, Department of Technology
Nancy B. Crowe, First Grade Teacher, Brookwood Elementary School
Gail P. Cuthbertson, Orthopedic Impairment Teacher, Office of Programs for Exceptional Children
Joseph A. Damus, Administrative Coordinator, Department of Technology
Lisa M. Dasen, Library Media Specialist, Kempsville Elementary School
Dana Z. Davis, Special Education Assistant, Red Mill Elementary School
Richard T. Dettbarn, Music/Vocal Teacher, Seatack Elementary School
Eleanora P. Doane-Butts, Social Studies Teacher, Tallwood High School
Susan H. Downs, Sixth Grade Teacher, Salem Middle School
Marilyn B. Draughon, School Counselor, Red Mill Elementary School
Nancy A. Drummond, Second Grade Teacher, Tallwood Elementary School

Cynthia D. Enroughty, Special Education Teacher, Landstown High School
Kathleen M. Etheridge, Bus Driver, Office of Transportation Services
Marshall Everett Jr., Construction Inspector, Department of School Division Services
Judith D. Ferebee, Special Education Teacher, Landstown Elementary School
Terrance F. Fisher, Fleet Technician III, Office of Transportation Services
Cynthia A. Forbes, Music/Vocal Teacher, Frank W. Cox High School
Suzanne R. Forster-Sackel, Fourth Grade Teacher, Arrowhead Elementary School
Linda I. Francis, Social Studies Teacher, Princess Anne High School
Karen R. Frank, Special Education Assistant, Salem Middle School
Denise A. Freshwater, Kindergarten Assistant, Holland Elementary School
Catherine A. Gallucci, Special Education Assistant, Seatack Elementary School
Diana D. Gordon, Eighth Grade Teacher, Corporate Landing Middle School
Margaret D. Gorum, Physical Education Assistant, Windsor Woods Elementary School
Walter W. Harewicz, Fleet Technician I, Office of Transportation Services
Beatrice Harris, Custodian I, Salem High School
Richard A. Harris Jr., Custodian IV Head Day, Princess Anne Middle School
Kimball V. Harrison, Instructional Technology Specialist, Indian Lakes Elementary School
Mark A. Harrison, Student Activities Coordinator, Salem High School
Frances L. Hatzopoulos, Second Grade Teacher, Old Donation School
Keitha S. Havey, Reading Specialist, New Castle Elementary School
Kathleen J. Holbert, Mathematics Teacher, Landstown High School
Susan H. Hudgins, Title I Resource Teacher, Green Run Elementary School
Lesley L. Hughes, Executive Director, Elementary Teaching & Learning, Department of Teaching and Learning

Dawn H. Jackson, Kindergarten Teacher, Providence Elementary School
Patti T. Jenkins, Principal, Kempsville Middle School
Arlene E. Jennings Bus Driver – Special Education, Office of Transportation Services
Richard E. Jerome Jr., Fleet Supervisor, Office of Transportation Services
Charisse M. Johnson, Cafeteria Assistant, Landstown Elementary School
Charles E. Johnson Jr., Carpentry Craftsman III, Office of School Plant Services
Jerril F. Killmeyer, Physical Education Teacher, Princess Anne Elementary School
Janet L. Kreider, Business Education Teacher, First Colonial High School
Lisa Kubat, Kindergarten Teacher, Hermitage Elementary School
Claire R. Leblanc, Principal, Ocean Lakes High School
Mark A. Lents, Sixth Grade Teacher, Brandon Middle School
Robert L. Lint, Custodian IV Head Day, Ocean Lakes High School
James B. Long II, Coordinator Student Activities, Office of Student Leadership
Marilyn G. Mayhew, Special Education Teacher, Bayside High School
Mary L. McClaskey, Second Grade Teacher, Windsor Woods Elementary School
Robert W. McTyre, Social Studies Teacher, First Colonial High School
James D. Miller, Principal, Bayside High School
Sarah P. Moore, Financial Management Specialist, Department of Budget & Finance
Toni M. Moro, Kindergarten Assistant, Point O’View Elementary School
Ann Marie Murphy, Special Education Assistant, Landstown High School
Maureen V. Neighbors, Administrative Office Associate I, Office of Student Leadership
Viola M. Olds, General Assistant, Christopher Farms Elementary School
Mellina B. Owens, Bus Driver – Special Education, Office of Transportation Services

William T. Perdue, Health & Physical Education Teacher, Brandon Middle School
Rhonda G. Perea, Special Education Assistant, Indian Lakes Elementary School
Adele M. Perry, School Office Associate II, Brookwood Elementary School
Denise D. Phelps, Kindergarten Teacher, College Park Elementary School
Nancy S. Poole, Human Resources Specialist, Department of Human Resources
Maria R. Poranski, Program Compliance Support Teacher, Office of Programs for Exceptional Children
Jennifer T. Proffitt, Art Teacher, Kingston Elementary School
Marcia A. Puckett, Music/Vocal Teacher, Alanton Elementary School
Karen Y. Riddick, Second Grade Teacher, Lynnhaven Elementary School
Fred A. Ringer, Occupational Health/SafetyTechnician, Office of School Plant Services
Harold D. Rutherford, Fleet Technician II, Office of Transportation Services
Darlene R. Sabol, Seventh Grade Teacher, Salem Middle School
Pamela L. Sadler, Cafeteria Assistant, Salem High School
Peggy B. Sandlin, Cafeteria Assistant, Birdneck Elementary School
Diana L. Scofield, Science Teacher, Bayside High School
Ann C. Shufflebarger, Principal, Salem Elementary School
Stephanie M. Slate, Art Teacher, Tallwood Elementary School
Juliana L. Spurgeon, Student Activities Coordinator, Larkspur Middle School
Kelly E. St. Clair, Supervising Cafeteria Manager, Office of Food Services
Paula M. Stone, Science Teacher, Landstown High School
Louis A. Tarabick Jr., Band Instructor, Plaza Middle School
Cheryl A. Trahan, Psychologist, Office of Student Support Services
Susan E. Trower, Bus Driver – Special Education, Office of Transportation Services
Michael Vickers, Distribution Driver, Office of Distribution Services
David L. Watford, Fleet Technician I, Office of Transportation Services
Christina M. White, Administrative Office Associate I, Office of Transportation Services
James O. Widel, Adaptive Physical Education Teacher, Office of Programs for Exceptional Children
Michael R. Williams, Custodian IV Head Day, Tallwood High School
Lisa M. Wilson, Kindergarten Assistant, Birdneck Elementary School
Patricia T. Wilson, Cafeteria Assistant, Kempsville Middle School
Deborah L. Withrow, School Counselor, Pembroke Meadows Elementary School
Susana L. Wong, Mathematics Teacher, Tallwood High School
Margaret D. Wynne, Fourth Grade Teacher, Landstown Elementary School
Michelle R. Young, Kindergarten Teacher, Red Mill Elementary School
Lisa D. Zebley, First Grade Teacher, Thoroughgood Elementary School

25 Years of Service
Stefonia K. Alfonsi, Special Education Teacher, Landstown High School
Richard S. Allen, Fleet Technician III, Office of Transportation Services
Leslie T. Allman, Library Media Specialist, Princess Anne Elementary School
Karen P. Alther, Kindergarten Teacher, Cooke Elementary School
Renee B. Anderson, Special Education Teacher, Windsor Woods Elementary School
Monica S. Appleton, Music/Instrumental Teacher, Larkspur Middle School
Andria C. Atkinson, Mathematics Teacher, First Colonial High School
Lisa B. Baar, Second Grade Teacher, Birdneck Elementary School
Laura V. Ballance, Sixth Grade Teacher, Great Neck Middle School
Kimberly Barboe, Special Education Teacher, Bayside High School
Daniel F. Barham, General Maintenance Craftsman II, Office of School Plant Services
Michael J. Barnhart, General Maintenance Craftsman III, Office of School Plant Services
Carol L. Beach, Music/Vocal Teacher, Red Mill Elementary School
Christina C. Bergren, School Counselor, Creeds Elementary School
Nita K. Bond, School Office Associate II, Providence Elementary School
Yolanda H. Boothe, Health & Physical Education Teacher, Ocean Lakes High School
David P. Bratcher, Special Education Teacher, Birdneck Elementary School
Allen M. Brewer Jr., Health & Physical Education Teacher, Princess Anne Middle School
Donna M. Brinegar, Special Education Teacher, Brandon Middle School
Jacqueline G. Briones, Title I Assistant, Diamond Springs Elementary School
Mary K. Brooks, Physical Education Assistant, Linkhorn Park Elementary School
Sherri L. Brooks, Assistant Principal, Princess Anne High School
Theresa J. Brown, Kindergarten Teacher, Arrowhead Elementary School
Hiroko L. Burch, Special Education Teacher, Tallwood High School
Linda S. Burket, Second Grade Teacher, Pembroke Meadows Elementary School
Ricky D. Caffee, Custodian III Head Night, Larkspur Middle School
Caroline M. Campbell, Second Grade Teacher, Ocean Lakes Elementary School
Sharon K. Carey, Special Education Assistant, Landstown Elementary School
Paula J. Cason, Custodian IV Head Day, Old Donation School
Karla L. Casper-Jennings, Special Education Assistant, Bayside High School
Linda Cedo, Kindergarten Assistant, Glenwood Elementary School
Keith A. Chase, Second Grade Teacher, Seatack Elementary School
Sheryl L. Cholish, Kindergarten Teacher, Cooke Elementary School
Karen R. Clements, School Counselor, Larkspur Middle School
Eleanor R. Clemons, Custodian II Head Night, Office of Student Leadership
Phyllis S. Coley, Assistant Principal, Plaza Middle School
Stephanie Comfort, Special Education Assistant, Princess Anne High School
Anna M. Cress, Cafeteria Assistant, Hermitage Elementary School

Michelle R. Dandy, English Teacher, Bayside High School
Kenneth Davis, Custodian IV Head Day, Office of Student Leadership
Karyn S. Denny, Mathematics Teacher, Floyd E. Kellam High School
Ann M. DeTorres, Seventh Grade Teacher, Great Neck Middle School
Christopher J. Dewitt, Social Studies Teacher, Floyd E. Kellam High School
Sandra M. Dickerson, General Assistant, Three Oaks Elementary School
Bryant Dildy, Custodian IV Head Day, Virginia Beach Middle School
Delores D. Dixon, Custodian III Head Night, Independence Middle School
Jill E. Dorn, Fourth Grade Teacher, Windsor Woods Elementary School
Amy E. Doss, Special Education Teacher, Glenwood Elementary School
Julia E. Dowd, Special Education Teacher, Hermitage Elementary School
Darnell E. Dozier, Security Assistant, Princess Anne High School
Larry Dozier Jr., Custodian I, Kempsville Middle School
Vernon T. Drinkwater, General Assistant, Lynnhaven Elementary School
Healey T. Eakes, Health & Physical Education Teacher, Bayside High School
Darrell A. Ervin, Student Support Specialist, Renaissance Academy
Dafney R. Fahie, Literacy Teacher, Renaissance Academy
Beverly B. Felder, Special Education Teacher, Bayside Middle School
Yvonne H. Fife, Custodian I, Independence Middle School
Penney B. Fonville, Assistant Principal, College Park Elementary School
Wanda N. Forbes, School Counselor, Great Neck Middle School
Angela Foreman, Cafeteria Assistant, Green Run High School
Gregory C. Furlich, Principal, Rosemont Forest Elementary School
Michael A. German, General Maintenance Craftsman III, Office of School Plant Services
Mark J. Girard, Social Studies Teacher, Frank W. Cox High School
Katrina A. Glascoe, Seventh Grade Teacher, Lynnhaven Middle School
Ineiceola Goodwin, Business Education Teacher, Princess Anne High School
Francis S. Graninger III, English Teacher, Frank W. Cox High School
Sandra K. Greene, School Social Worker, Office of Student Support Services
Allyson H. Gregg, Bookkeeper, Ocean Lakes High School
Ivy J. Gregory, Custodian II Head Night, Tallwood Elementary School
Linda Gunter, Cafeteria Manager II, Floyd E. Kellam High School
Matthew F. Gurvich, Second Grade Teacher, North Landing Elementary School

Richard L. Hailey, School Counselor, Landstown High School
Vanessa R. Hailey, Reading Specialist, Landstown Middle School
Janeen A. Hamilton, Physical Education Assistant, Lynnhaven Elementary School
Thelorita V. Hamm, Cafeteria Assistant, Glenwood Elementary School
Debra A. Hansen, Cafeteria Manager II, Princess Anne High School
Shirley J. Harper, School Administrative Associate I, Princess Anne Elementary School
Romona S. Harps-Pearson, Second Grade Teacher, Linkhorn Park Elementary School
John R. Harris, First Grade Teacher, College Park Elementary School
Rhonda D. Harrison, Physical Education Assistant, Birdneck Elementary School
Allison P. Hartraft, Third Grade Teacher, New Castle Elementary School
William H. Hawley III, Instructional Technology Specialist, Providence Elementary School
Laurie S. Helms, Third Grade Teacher, Strawbridge Elementary School
Janine L. Highsmith, Science Teacher, Princess Anne High School
Scott E. Hill, Physical Education Teacher, Windsor Oaks Elementary School
Wendy W. Hinch, First Grade Teacher, Strawbridge Elementary School
Gina L. Hofacker, Seventh Grade Teacher, Landstown Middle School
Alex S. Hoffman, Social Studies Teacher, Floyd E. Kellam High School
Ann G. Holcombe, School Nurse, Providence Elementary School
Denise J. Holm, School Administrative Associate I, Glenwood Elementary School
Katrina A. Hutsko, Special Education Teacher, Office of Programs for Exceptional Children
Mary E. Inman, Seventh Grade Teacher, Plaza Middle School
Angelita L. Isom, Assistant Principal, Floyd E. Kellam High School
Jacqueline Jackson, School Nurse, Tallwood Elementary School
Adrienne James, Special Education Teacher, Princess Anne High School
Mary B. Jaworski, German Teacher, Independence Middle School
Eric S. Jaworski, Spanish Teacher, Ocean Lakes High School
Jeryl L. Jedrey, Interpreter, Office of Programs for Exceptional Children
Kevin C. Johnson, Instructional Technology Specialist, Bayside High School
Glenda I. Johnson, School Office Associate II, Great Neck Middle School

Debra A. Keane, School Nurse, Office of Student Leadership
Barbara D. Kennedy, Coordinator Gifted Education, Office of Programs for Exceptional Children
Timothy F. Kennedy, Technology Education Teacher, Floyd E. Kellam High School
Gina M. Kinert, Second Grade Teacher, Kempsville Meadows Elementary School
Mark T. Kinzel, Health & Physical Education Teacher, Lynnhaven Middle School
Douglas H. Knapp, Principal, Fairfield Elementary School
Carrie C. Knoche, English Teacher, First Colonial High School
Sheila J. Kyle, Reading Specialist, Rosemont Forest Elementary School
Peggy J. Lamb, Sixth Grade Teacher, Corporate Landing Middle School
Wesley S. Lammay, Eighth Grade Teacher, Bayside Middle School
Kerri A. Land, Health & Physical Education Teacher, Floyd E. Kellam High School
John C. Lane Jr., Mathematics Teacher, First Colonial High School
Monica L. Lang, Mathematics Teacher, Princess Anne High School
Sandra K. Lang-Ellis, Seventh Grade Teacher, Lynnhaven Middle School
Judi V. Lassiter, English Teacher, Landstown High School
James D. Laumann, Health & Physical Education Teacher, Old Donation School
Randy B. Lawrence, School Counselor, Bayside High School
Denise D. Lawson, Graduation Coach, Kempsville High School
Kara K. Lawson, Library Media Specialist, Landstown Middle School
Wellington L. Lee Jr., ISS Coordinator, Bayside Middle School
Mary J. Lemon, Physical Education Assistant, New Castle Elementary School
Donna E. Lineberry, School Office Associate II, Renaissance Academy
Cathy H. Louk, Library Media Specialist, Thoroughgood Elementary School
Laura J. Lynch, Bus Driver, Office of Transportation Services
Christi G. Lyons, AVID Instructor, Great Neck Middle School

Maureen E. Malla, Sixth Grade Teacher, Great Neck Middle School
Stephanie H. Malsch, Pre-Kindergarten Teacher, Malibu Elementary School
Cheri L. Mandigo, School Office Associate II, Fairfield Elementary School
Norman R. Marcotte, Coordinator Mechanical Systems, Office of School Plant Services
Ann G. Marcus, Third Grade Teacher, Point O’View Elementary School
Janet M. Marx, Seventh Grade Teacher, Princess Anne Middle School
Teresa L. Maurice, Title I Assistant, Seatack Elementary School
Maxine A. Mazur, Library Media Assistant, Kempsville Elementary School
Edward McClendon, School Counselor, Lynnhaven Middle School
Dena R. McElligott, Coordinator Mathematics, Department of Teaching and Learning
Patricia R. McIver, School Administrative Associate I, Point O’View Elementary School
Christy E. McQueeney, Principal, Brandon Middle School
Jorge H. Milo, Custodian I, Office of Custodial Services
Scott W. Minner, Art Teacher, Bayside Elementary School
Nancy R. Mitchell, English Language Learner, Point O’View Elementary School
Betty J. Montazami, Clinic Assistant, Glenwood Elementary School
Gail B. Mosley, Custodian III, Office of Custodial Services
James B. Moxey, Transportation Area Supervisor, Office of Transportation Services
Tara R. Muhly, Administrative Office Associate II, Office of Food Services
Matthew H. Myint, Mathematics Teacher, Tallwood High School
Mary A. Noteboom, Custodian I, Tallwood High School
Xavier T. Nunnally, Custodian III Head Day, Linkhorn Park Elementary School
Annette C. Palmer, Custodian I, Landstown Middle School
Bienvenido A. Pancho, Seventh Grade Teacher, Larkspur Middle School
William J. Perry, Eighth Grade Teacher, Princess Anne Middle School
Sara A. Peters, Bus Driver, Office of Transportation Services
Goldie A. Pettaway, Seventh Grade Teacher, Brandon Middle School
Larry D. Plummer, Custodian I, Old Donation School
Leigh R. Powell, Guidance Department Chairman, Brandon Middle School
Kevin K. Prendergast, Seventh Grade Teacher, Plaza Middle School
David R. Pugh, Instructional Technology Specialist, Frank W. Cox High School

Judith A. Rea, Library Media Specialist, Frank W. Cox High School
Susan M. Reiser, Security Assistant, Princess Anne High School
Michelle L. Reitz, School Administrative Associate I, New Castle Elementary School
Constancia V. Reynolds, Bus Driver, Office of Transportation Services
Teresa A. Ritzel, Principal, Centerville Elementary School
Bryan H. Robinson, Instructional Technology Specialist, Woodstock Elementary School
Miriam F. Rodriguez, Third Grade Teacher, Christopher Farms Elementary School
Lori A. Rose, Technology Education Teacher, Kempsville High School
Elizabeth K. Russell, Sixth Grade Teacher, Landstown Middle School
Samiya M. Sanderson, Guidance Department Chairman, Plaza Middle School
Lilli A. Shouldis, Physical Education Teacher, New Castle Elementary School
Maria C. Silva, Special Education Assistant, Plaza Middle School
Karen M. Simmons, Family & Consumer Science Teacher, Ocean Lakes High School
Mary N. Smead, Fifth Grade Teacher, Alanton Elementary School
Pernell B. Snowden, Custodian III Head Night, Princess Anne Middle School
Arlene Sosa, School Social Worker, Office of Student Support Services
Benedict Q. Spady, Assistant Principal, Newtown Elementary School
Suzanne D. Spagnolo, Eighth Grade Teacher, Lynnhaven Middle School
Paige H. Stanley, English Teacher, Princess Anne High School
Clemmentine C. Stephens, Physical Education Assistant, Newtown Elementary School
Gail B. Stiles, Kindergarten Assistant, Red Mill Elementary School
Timothy P. Sullivan, Principal, Williams Elementary School

James S. Tabora, Health & Physical Education Teacher, Larkspur Middle School
Diane M. Tarkenton, Gifted Teacher, Landstown Middle School
Rebecca C. Tatem, Bus Driver – Special Education, Office of Transportation Services
Kellie E. Taylor-Woodson, First Grade Teacher, Lynnhaven Elementary School
Caroline M. Thietje, Art Teacher, Salem Elementary School
Shannon S. Thompson, Fourth Grade Teacher, Thalia Elementary School
Jennifer C. Thornton, Music/Vocal Teacher, King’s Grant Elementary School
Jacqueline S. Thurston, Bookkeeper, Frank W. Cox High School
Joseph C. Tucei, Social Studies Teacher, First Colonial High School
Arden C. Vaughan, School Administrative Associate I, Shelton Park Elementary School
Linda Venezia, Custodian III Head Day, Thalia Elementary School
Ellen E. Vinikoff, Keyboarding Teacher, Princess Anne Middle School
Anna T. Volkman, Second Grade Teacher, Red Mill Elementary School
Merrill H. Wahaba, Third Grade Teacher, Kempsville Meadows Elementary School
Lance K. Waite, School Counselor, Princess Anne High School
Kelly L. Walker, Teacher in Residence, Tallwood High School
Melanie A. Walsh, Instructional Specialist, Office of Programs for Exceptional Children
Tracey R. Wernikowski, Special Education Teacher, Three Oaks Elementary School
Cynthia R. White, Cafeteria Assistant, Brandon Middle School
Stacey D. White, Health & Physical Education Teacher, Landstown High School
James T. Wilkes, Latin Teacher, Princess Anne High School
Alice F. Williams, Bus Assistant, Office of Transportation Services
Elton V. Wilson, Custodian I, Virginia Beach Middle School
Barbara J. Winn, Founding Head of School, Green Run Collegiate
Connie S. Wiseman, Custodian III Head Day, Landstown Elementary School
Dana L. Woelfel, Library Media Assistant, Pembroke Meadows Elementary School
Anne G. Wolcott, Coordinator Fine Arts, Department of Teaching and Learning
Diane D. Womack, Special Education Teacher, Landstown Middle School
Melvin T. Woodhouse Jr., Custodian III Head Night, Green Run High School
Joseph R. Wydra, School Counselor, Plaza Middle School
Sheila M. Wynn, Principal, Green Run Elementary School
Peter M. Zell,Health & Physical Education Teacher, Ocean Lakes High School

Tell your friends! FacebooktwittermailFacebooktwittermailFollow us! FacebooktwitteryoutubeinstagramFacebooktwitteryoutubeinstagram

 

3 thoughts on “Division celebrates employees’ decades of service to VBCPS

  1. The dedication and loyalty of employees in the division with 25 or more years of service is invaluable. Their experience and work ethic is what helps to make VBCPS a great school system!

  2. Congratulations to Dougie Lighthart and Wendy Hinch, two of my very favorite people at Strawbridge Elementary! Your time and dedication to the children of Strawbridge is so appreciated and even more, so impressive! I am so proud to know both of you!

  3. Congratulations to Emily Bellamy of Three Oaks Elementary for so many years of encouraging and stretching the minds of the children she teaches each and every year! My daughter was fortunate enough to have Mrs. Bellamy as her second grade teacher many years ago. Mrs. Bellamy played such an integral part in sparking my daughter’s imagination, creativity, and absolute love of learning. Memories of experiences in Mrs. Bellamy’s classroom are some of my daughter’s favorites and those same experiences helped to shape my daughter into the amazing young woman she is today. I cannot thank Emily Bellamy enough for believing in my daughter, advocating for her, and nurturing her passions as a reader, writer, and independent thinker.

    Mrs. Bellamy, may you be blessed with many more years of teaching and sharing your gifts with our children!

Leave a Reply to Beverly Anderson Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *