VBCPS to celebrate employees’ decades of service

Virginia Beach City Public Schools (VBCPS) will recognize the decades of service of more than 250 employees at its Employee Service Recognition celebration Thursday, Jan. 12. The division’s Department of Human Resources hosts the annual dinner to recognize employees who have worked for VBCPS for 25 years or more (in five-year increments).

Program Book final.indd

Congratulations to the following employees for their years of service with VBCPS:

45 Years
Carolyn J. Cox, Coordinator Technical Applications, Department of Technology

40 Years
Edward L. Askew, Custodian III, Office of Custodial Services
Susan L. Baldwin, Customer Support Technician II, Department of Technology
Mary S. Crommelin, School Improvement Specialist, First Colonial High School
Susan W. Crosland, Instructional Specialist, Department of Teaching and Learning
Edward M. Disharoon, Dean of Students, Bayside Sixth Grade Campus
David S. Gurganus, Fleet Manager, Office of Transportation Services
Patrick J. Heinz, Transportation Area Supervisor, Office of Transportation Services
Luvond James, Special Education Teacher, Princess Anne High School
Marilyn P. Jernigan, Third Grade Teacher, Three Oaks Elementary School
Martha J. Lewis, ISS Coordinator, Princess Anne Middle School
Stanley C. McCanna, Sixth Grade Teacher, Great Neck Middle School
Minnie E. Nery, Administrative Office Associate II, Office of Safety and Loss Control
Gloria B. Scott, School Administrative Associate II, Technical and Career Education Center
Mary T. Swager, Fifth Grade Teacher, Landstown Elementary School
Kenneth W. Whitney, General Maintenance Craftsman III, Office of School Plant Services
Linda S. Zeher, Fourth Grade Teacher, Hermitage Elementary School

35 Years
Kimberly F. Adams, Coordinator Instructional Technology, Department of Teaching and Learning
Barbara A. Allen, Custodian III Head Day, Fairfield Elementary School
Margaret O. Beckner, French Teacher, Frank W. Cox High School
Mark E. Butts, Art Teacher, First Colonial High School
Marlayne L. Castelluzzo, Speech/Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Steven W. Diggs, HVAC Craftsman III, Office of School Plant Services
Walter L. Dreuitt Jr., Custodian III Head Day, Diamond Springs Elementary School
Elizabeth A. Duffy, Special Education Teacher, Tallwood Elementary School
Donna G. Elliott, Assistant Principal, Kempsville High School
Gary Felton, Plumbing Craftsman III, Office of School Plant Services
Barry Gregory, Custodian II Head Night, Luxford Elementary School
Davey A. Harper, Custodian III Head Day, Rosemont Elementary School
Gloria S. Harris, Principal, New Castle Elementary School
Bruce E. Hughes, Plumbing Craftsman III, Office of School Plant Services
Cobenia H. Jackson, Kindergarten Teacher, Providence Elementary School
Roberta L. Lacaze, Special Education Assistant, Landstown Middle School
Phyllis M. Lakey, Bus Driver, Office of Transportation Services
Vanessa L. Maxwell-Brooks, Literacy Teacher, Plaza Middle School
Michael B. McGee, Director Student Leadership, Office of Student Leadership
Cindy A. Miller, Marketing Education Teacher, Floyd E. Kellam High School
Tami L. Morse, Interpreter, Office of Programs for Exceptional Children
Alfred M. Olds Jr., Custodian IV Head Day, Lynnhaven Middle School
Pamela A. Pastros, Principal, Thalia Elementary School
Kimberly A. Peterson, Family & Consumer Science Teacher, Frank W. Cox High School
Naomi A. Spalding, Fourth Grade Teacher, Williams Elementary School
Cynthia E. Watrous, Fifth Grade Teacher, King’s Grant Elementary School
David A. Weiss, Social Studies Teacher, Tallwood High School

30 Years
Ruth P. Adams, Marketing Education Teacher, Tallwood High School
Maysie M. Alder, Music/Vocal Teacher, Kempsville Meadows Elementary School
Brian J. Alexander, Science Teacher, Ocean Lakes High School
Christine M. Anderson, Speech/Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Cheryl Z. Beardsley, Art Teacher, Kempsville Meadows Elementary School
Karen R. Bristow, Special Education Teacher, Landstown Elementary School
Elizabeth S. Brown, Physical Education Assistant, Christopher Farms Elementary School
Mark S. Bryant, General Maintenance Craftsman III, Office of School Plant Services
Juanita F. Bubb, Bus Driver, Office of Transportation Services
Brenda M. Burford, Cafeteria Manager II, Green Run High School
Michael A. Caffee, Custodial Supervisor, Office of Custodial Services
Amy M. Cash, Eighth Grade Teacher, Princess Anne Middle School
Joyce A. Cason, School Social Worker, Office of Student Support Services
Robin K. Chintawongvanich, Second Grade Teacher, Pembroke Meadows Elementary School
Kimberly M. Christman, Procurement Assistant III, Office of Purchasing Services
Pamela B. Cohen, Fifth Grade Teacher, John B. Dey Elementary School
Patricia S. Cook, Science Teacher, Salem High School
Kimberly L. Cullipher, Third Grade Teacher, W.T. Cooke Elementary School
Priscilla R. Daughtry, Reading Specialist, Kempsville High School
Gloria L. Davis, Special Education Teacher, Holland Elementary School
Elaine P. Denson, Assistant Principal, Princess Anne High School
Michael A. Dewitt, Social Studies Teacher, Floyd E. Kellam High School
Katherine L. Di Nardo, Seventh Grade Teacher, Lynnhaven Middle School
Elizabeth H. Dreps, English Language Learner, Independence Middle School
Delois A. Etheridge, Bus Driver, Office of Transportation Services
Angela R. Evans, English Teacher, Floyd E. Kellam High School
Vickie J. Fleming, Second Grade Teacher, Thalia Elementary School
Denise G. Fockler, Assistant Principal, North Landing Elementary School
Joy M. Goss, Special Education Teacher, Frank W. Cox High School
Camille G. Grabb, Reading Specialist, Old Donation School
Avery Gregory, Custodian III Head Day, Luxford Elementary School
Kelly A. Hackett, Sixth Grade Teacher, Kempsville Middle School
Kathy J. Hagerty, Fourth Grade Teacher, Fairfield Elementary School
Tracey H. Halman, Second Grade Teacher, Trantwood Elementary School
April O. Hammock, Financial Assistant, Office of Distribution Services
Lisa D. Hannah, Principal, King’s Grant Elementary School
Stanley E. Harper, Custodian II Head Night, College Park Elementary School
Randy R. Hassell, Physical Education Assistant, Windsor Oaks Elementary School
Linda S. Hayes, Principal, Pembroke Elementary School
Diane D. Hernandez, Library/Media Assistant, Brookwood Elementary School
Matthew S. Hoffman, Seventh Grade Teacher, Great Neck Middle School
Tonya B. Hoggard, Speech/Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Ann S. James, School Nurse, Virginia Beach Middle School
Charles J. Johnson, Health & Physical Education Teacher, Independence Middle School
Jessie M. Johnson, Custodian II Head Night, Pembroke Meadows Elementary School
Heidi J. Kaiktsian, Fifth Grade Teacher, Kempsville Elementary School
Ann E. Kampfmueller, Third Grade Teacher, Linkhorn Park Elementary School
Peggy K. Lankford, Sixth Grade Teacher, Great Neck Middle School
Joan C. Ligon, School Improvement Specialist, Brandon Middle School
Melissa W. Ludwick, Title I Resource Teacher, Green Run Elementary School
Patricia H. McGloine, Social Studies Teacher, Princess Anne High School
Deborah A. McKenna, Seventh Grade Teacher, Landstown Middle School
Frank G. McKenna, Special Education Teacher, Landstown High School
Cora J. Moody, Custodian I, Salem Middle School
Gerald W. Moore, Custodian III, Office of Student Support Services
Pamela G. Moore, Physical Education Assistant, Brookwood Elementary School
Donna D. Olveira, Data Operations Supervisor, Department of Technology
Carl A. Peake, Instructional Technology Specialist, Ocean Lakes Elementary School
W. Tabb Pearson, Social Studies Teacher, Salem High School
Elfreader G. Perkins, Physical Education Assistant, Kempsville Meadows Elementary School
Mary A. Peterson, Physical Therapist, Office of Programs for Exceptional Children
Judith A. Petykowski, Social Studies Teacher, Princess Anne High School
Syvonnie M. Preston, Technology Education Teacher, Green Run High School
Gladys L. Puckett, Library/Media Assistant, Corporate Landing Elementary School
Sally J. Reed, Fourth Grade Teacher, North Landing Elementary School
Lyvonnia C. Revels, Human Resources Specialist, Department of Human Resources
Ronda U. Riddick, Bus Driver, Office of Transportation Services
Larry C. Robinson, Custodial Supervisor,Office of Custodial Services
Donna C. Roenker, Physical Education Teacher, Providence Elementary School
Cheryl A. Ruffin, Bus Driver, Office of Transportation Services
Karen R. Sawyer, Special Education Teacher, Ocean Lakes High School
Gerald Scales, Art Teacher, Centerville Elementary School
Laura J. Smart, First Grade Teacher, Linkhorn Park Elementary School
Martha A. Smith, Fourth Grade Teacher, Alanton Elementary School
Jane C. Snell, Art Teacher, Birdneck Elementary School
Pamela T. Sprouse, Speech/Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Mary F. Stepnowski, Kindergarten Teacher, Birdneck Elementary School
Laura G. Stockton, Office Associate II, Office of Transportation Services
Sarah S. Sykes, Fifth Grade Teacher, Landstown Elementary School
Hilda L. Thomas, Health & Physical Education Teacher,Brandon Middle School
Kay L. Thomas, Director Alternative Education, Renaissance Academy
Kathleen A. Thompson, Third Grade Teacher, Princess Anne Elementary School
Kathryn A. Turner, Science Teacher, Ocean Lakes High School
Kristine R. Turpin, Custodian III Head Day, Malibu Elementary School
Tracy L. Wertz, Health & Physical Education Teacher, Landstown Middle School
Carol A. Wilson, Security Assistant, Bayside Sixth Grade Campus
Heidi J. Wimbush, Seventh Grade Teacher, Virginia Beach Middle School
Kathy L. Yocke, Seventh Grade Teacher, Old Donation School

25 Years
Cathy H. Allen, Bus Driver, Office of Transportation Services
Matthew F. Ammons, Physical Education Teacher, Rosemont Forest Elementary School
Victoria L. Ammons, Sixth Grade Teacher, Princess Anne Middle School
Virginia L. Anders, Cafeteria Manager I, Linkhorn Park Elementary School
Lisa L. Anderson, Mathematics Teacher, Ocean Lakes High School
Alvin L. Ashburn, Custodian I, Landstown Middle School
Ann E. Bahr, Special Education Assistant, Tallwood Elementary School
Frances T. Banford, Library/Media Assistant, Brandon Middle School
Emma S. Bertok, Technology Support Technician, Pembroke Elementary School
Norwood W. Bizzell III, Bus Driver – Special Ed, Office of Transportation Services
Clara E. Blanco, Bookkeeper, Corporate Landing Middle School
Karen B. Boone, Administrative Office Associate II, Office of Technical & Career Education
Jennifer C. Born, Principal, Indian Lakes Elementary School
Catherine A. Bowler, Library Media Specialist, Shelton Park Elementary School
Hester C. Brinster, Library/Media Assistant, Plaza Middle School
David Brown, Custodian IV Head Day, Larkspur Middle School
Sharon D. Butler, Second Grade Teacher, Green Run Elementary School
Caron A. Camaione-Williams, Kindergarten Teacher, Seatack Elementary School
Mary Beth Carreiro, Second Grade Teacher, College Park Elementary School
Karen R. Cole, School Office Associate II, Cox High School
Melody S. Cole, Cafeteria Assistant, Parkway Elementary School
Judy A. Cooper, Bus Assistant, Office of Transportation Services
Willie J. Creekmore, Custodian III Head Day, Princess Anne Elementary School
Felicitas Cueto, Bus Assistant, Office of Transportation Services
Elaine S. Dale, Third Grade Teacher, Princess Anne Elementary School
Vickie J. Dean, Seventh Grade Teacher,Princess Anne Middle School
Tammy A. Deloach, Bus Driver, Office of Transportation Services
Janice J. Deur, Speech/Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Beverly G. Dideum, Special Education Teacher, Kempsville Middle School
Myong O. Dorshimer, Cafeteria Manager II, Lynnhaven Middle School
Christine S. Drescher, Coordinator Special Education, Office of Programs for Exceptional Children
Dawn M. Eash, Special Education Assistant, Kempsville Middle School
Katherine M. Eavey, First Grade Teacher, Kempsville Elementary School
Anne E. Faircloth, English Teacher, Kellam High School
Brian G. Finnegan, English Teacher, Ocean Lakes High School
Jennifer H. Foxwell, Third Grade Teacher, Thalia Elementary School
Willie D. Freeman, Custodian I, Adult Learning Center
Janet L. Garner, Title I Assistant, Brookwood Elementary School
Judy R. Gilbert, Security Assistant, Corporate Landing Middle School
Alice Gregory, Cafeteria Assistant, Pembroke Meadows Elementary School
Wendy S. Griffiths, Cafeteria Manager I, Indian Lakes Elementary School
Rebecca A. Gurley, Coordinator Global Studies Academy, Tallwood High School
Stephanie D. Haus, Principal, White Oaks Elementary School
Janet G. Hill, Spanish Teacher, Salem Middle School
Nancy J. Hollingsworth, Administrative Office Associate II, Office of Student Support Services
Cheryl L. House, General Assistant, Thalia Elementary School
Sheria L. Humes, Custodian I, Princess Anne Middle School
Pamela D. Hyman, Science Teacher, Bayside High School
Alma R. Johnson, School Counselor, Renaissance Academy
Laura B. Johnson, Eighth Grade Teacher, Salem Middle School
Wanda W. Johnson, Library Media Specialist, Malibu Elementary School
Julia M. Jordan, Psychologist, Office of Student Support Services
Oliver W. Joyner, Custodian III Head Night, Great Neck Middle School
Joyce R. Knight, Teen Living Teacher, Independence Middle School
Kellee D. Kraft, Library Media Specialist, Arrowhead Elementary School
Janice M. Kunhardt, Fifth Grade Teacher, Corporate Landing Elementary School
Kathy A. Laubach, Custodian I, Glenwood Elementary School
Wellington L. Lee, Bus Driver, Office of Transportation Services
Patricia M. Lehner, Fourth Grade Teacher, Linkhorn Park Elementary School
Cheryl L. Lint, Security Assistant, Ocean Lakes High School
Donna A. Lowry, Fourth Grade Teacher, Kempsville Meadows Elementary School
Carol L. Macdonald, Science Teacher, Salem High School
Michael J. Malla, Health & Physical Education Teacher, Kempsville Middle School
Martha E. Mansfield, Health & Physical Education Teacher, Kempsville High School
Kristin C. Marriner, Special Education Teacher, Landstown High School
Linda S. Martin, Bus Driver, Office of Transportation Services
Brian K. Matney, Program Evaluation Specialist, Department of Planning Innovation & Accountability
Edna L. Matuszak, Bus Driver,Office of Transportation Services
Lynn M. McClellan, Cafeteria Assistant, Larkspur Middle School
Denise L. McCrea, Financial Assistant, Office of Transportation Services
Betty J. McGrath, School Social Worker, Office of Student Support Services
Brian L. Miller, Sixth Grade Teacher, Corporate Landing Middle School
Tamara L. Miller, Kindergarten Assistant, Hermitage Elementary School
Emma L. Mitchell, Custodian I, Pembroke Meadows Elementary School
Christine M. Moore, Science Teacher, Bayside High School
Cathy C. Mueller, Special Education Teacher, Pembroke Elementary School
Tammy B. Murphy, Special Education Teacher, Kempsville High School
Tamyra L. Natividad, Fifth Grade Teacher, Tallwood Elementary School
Edna M. Newmiller, School Office Associate II, Technical and Career Education Center
Jeanne M. Noll, Mathematics Teacher, Ocean Lakes High School
Souad K. Nugent, Custodian II Head Night, Salem Elementary School
Michele U. Osborne, Latin Teacher, Tallwood High School
Pamela C. Parker, Cafeteria Assistant, Pembroke Meadows Elementary School
Lori M. Perkinson, Third Grade Teacher, Strawbridge Elementary School
Lori L. Pinner, Seventh Grade Teacher, Old Donation School
Stacey L. Pittman, Special Education Teacher, Corporate Landing Elementary School
Gustavo E. Quinones, Spanish Teacher, Corporate Landing Middle School
Deborah F. Roach, Kindergarten Assistant, Trantwood Elementary School
May J. Robertson, Physical Education Teacher, Christopher Farms Elementary School
Gilda S. Rodgers, Special Education Assistant, Larkspur Middle School
Wendy H. Rose, School Nurse, Diamond Springs Elementary School
Suzanne Rosignolo, Title II Resource Teacher, Rosemont Forest Elementary School
Deborah K. Roxer, Cafeteria Assistant, Christopher Farms Elementary School
Teresa K. Salzler, Mathematics Teacher, First Colonial High School
Kathy H. Sarosdy, English Teacher, Kellam High School
Patricia C. Saul, Eighth Grade Teacher, Old Donation School
Sharon A. Sawyer, Health & Physical Education Teacher, Plaza Middle School
Kathleen N. Scarborough, Assistant Principal, Bayside Sixth Grade Campus
Kathryn O. Schweers, Library Media Specialist, Corporate Landing Middle School
Shellie M. Shallis, Administrative Office Associate I, Office of Transportation Services
Brendalyn C. Sharp, Art Teacher, Pembroke Meadows Elementary School
Betty L. Simmerman, Bus Driver, Office of Transportation Services
Laurie A. Southard, Speech/Language Pathologist, Office of Programs for Exceptional Children
Jan M. Stallings, Special Education Teacher, Salem Middle School
Kathleen R. Stephens, Library Cataloger, Department of Teaching and Learning
Donna Stewart, Special Education Teacher, White Oaks Elementary School
Robert C. Stover, Trade & Industrial Teacher, Advanced Technology Center
Helen B. Sunderland, Instructional Specialist, Department of Teaching and Learning
Ginger H. Sybers, Kindergarten Teacher, Princess Anne Elementary School
Thelma J. Theiler, School Office Associate II, Larkspur Middle School
Marguerite A. Toth, Special Education Assistant, Virginia Beach Middle School
Albert L. Valery, Custodian IV Head Day, Kempsville High School
Susan K. Van Schenck, English Teacher, First Colonial High School
Susan C. Warren, Technology Support Technician, Rosemont Forest Elementary School
Bertram K. Whitley, AVID Instructor, Kempsville Middle School
Tammy J. Widener, Bus Driver, Office of Transportation Services
Annette F. Wilson, Occupational Therapist, Office of Programs for Exceptional Children
Molly A. Wilson, Fourth Grade Teacher, Rosemont Forest Elementary School
John K. Wimbush, Construction Inspector, Department of School Division Services
Dawn D. Worthington, Cafeteria Assistant, Thalia Elementary School
Cheryl A. Zell, Sixth Grade Teacher, Princess Anne Middle School
Luisa L. Zirkle, Science Teacher, Bayside High School

Tell your friends! FacebooktwittermailFacebooktwittermailFollow us! FacebooktwitteryoutubeinstagramFacebooktwitteryoutubeinstagram

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *